aktualności
Sprawozdanie za 2023 r. może być z nową prezentacją skutków ograniczania działalności
Prawo bilansowe wymaga szczególnych ujawnień w tym zakresie i dotychczas były trudności w realizacji tego obowiązku. 17 listopada br. opublikowano jednak nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości – mamy już zatem wytyczne, jak przeprowadzić ten proces
Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości (dalej: KSR), o którym mowa, zostało przyjęte przez komitet już 29 sierpnia br., ale dopiero teraz doczekaliśmy się jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów pod pozycją 105. Podobnie jak w przypadku innych stanowisk i standardów komitet wskazał, iż nowe wytyczne obowiązują od okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2024 r. Przy czym wskazania zawarte w tej regulacji warto już wykorzystać, przygotowując sprawozdanie za 2023 r. Jest to szczególnie istotne dla jednostek, w których doszło do zmian organizacyjnych i restrukturyzacji działalności. Co ważne, wykazywanie działalności przewidzianej do zaprzestania lub zaprzestanej jest wymagane tylko wtedy, gdy zaprzestanie działalności istotnie wpłynie na wynik jednostki w przyszłym okresie sprawozdawczym lub w przyszłych okresach sprawozdawczych. Stanowisko KSR dotyczy więc w szczególności sytuacji, gdy w wyniku tych zdarzeń w przeszłości jednostka podejmuje decyzję o przyszłym zaprzestaniu istotnej części działalności.
Ramka
Zgodnie z art. 10 ust. 3 u.r. stosowanie stanowiska KSR nie jest obowiązkowe dla wszystkich jednostek. O ich stosowaniu decyduje kierownik jednostki, przyjmując odpowiednie zapisy ustawy o rachunkowości. Jednostka, która zdecyduje się na przyjęcie tego i innych stanowisk oraz standardów KSR, szybciej sobie poradzi z rozwiązaniem problemów związanych z ujmowaniem trudnych zdarzeń, ich prezentowaniem i ujawnianiem w sprawozdaniach. KSR bowiem wskazuje rozwiązania oparte na najlepszych praktykach zapewniających odzwierciedlenie rzetelnego i wiernego obrazu jednostki.