Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-10-31

aktualności

Za bałagan w dokumentach do więzienia nawet na 25 lat

Wystarczy, że członek zarządu doprowadzi do nierzetelnego sporządzenia sprawozdania finansowego, przez co firma odpadnie z przetargu i poniesie szkodę wielkich rozmiarów. Jest też większe zagrożenie, że od 1 października tego typu przestępstwo będzie uznane za zbrodnię

To efekt ostatnich zmian ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1138; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1834; dalej: k.k.). Choć przestępstwo wyrządzenia szkody przez wadliwe prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej (art. 303 par. 1 k.k.) jest nieco mniej znane od niegospodarności menedżerskiej (o spektakularnych zmianach z tym związanych pisaliśmy w dodatku Firma i Prawo z 24 października 2023 r. [DGP nr 206]), nie znaczy to, że może być lekceważone. Szczególnie teraz, gdy znowelizowany kodeks karny penalizuje je jeszcze ostrzej.

Nowy art. 306b

Dodany do kodeksu karnego art. 306b podkreśla wagę wartości szkody poniesionej przez pokrzywdzonego szeregiem przestępstw gospodarczych – a w tym przestępstwa z art. 303 par. 1. k.k. Jeżeli wartość ta jest większa niż pięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, to sprawcy grozi – zgodnie z nowymi przepisami – od 3 do 20 lat pozbawienia wolności. A jeżeli jest to więcej niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, to kara pozbawienia wolności wynosi od 5 do 25 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00