nowe prawo
System kaucyjny to nowe obowiązki i w księgach, i w VAT
Podmioty wprowadzające napoje w opakowaniach łatwiej ustalą podstawę opodatkowania w VAT. Powinny tylko odpowiednio zaktualizować plan kont, uwzględniając w nim nową ewidencję, którą będą musiały prowadzić na podstawie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Ustawa z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1852; dalej: ustawa zmieniająca) znowelizowała od 13 października br. zapisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1570; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1852). Mimo że przepisy podatkowe obowiązują już teraz, to ich stosowanie tak naprawdę jest uzależnione od startu nowego systemu kaucyjnego. A to ma to nastąpić najpóźniej z początkiem 2025 r.
Dlatego ustawodawca przewidział też okres przejściowy. Podatnicy, którzy przed wejściem w życie ustawy zmieniającej utworzyli system pobierania i zwracania kaucji za opakowania, mogą prowadzić ten system do 31 grudnia 2024 r. na zasadach dotychczasowych (art. 9 ust. 3 ustawy zmieniającej). Przy czym opakowania, o których mowa w załączniku nr 1a do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, w których produkty będące napojami zostały wprowadzone do obrotu przez wprowadzających produkty w opakowaniach na napoje lub wprowadzających bezpośrednio produkty w opakowaniach na napoje przed 1 stycznia 2025 r., mogą być zbierane, a pobrana kaucja może być zwracana na zasadach dotychczasowych po tym terminie, nie później jednak niż do 31 grudnia 2025 r.