Poradnia rachunkowa
- Czy pozostałe należności wystarczy wykazać w sprawozdaniu jednostkowym Rb-N
- Dlaczego niewykorzystanych dotacji z Funduszu Pomocy nie ujmuje się w sprawozdaniu Rb-ST
- Jaki paragraf klasyfikacji jest właściwy dla odsetek za zwłokę
Czy regionalna izba obrachunkowa słusznie stwierdziła wadę z powodu niewykazania w zbiorczym sprawozdaniu Rb-N w pozycji N4.2 pozostałych należności, jeśli wykazano je w sprawozdaniu jednostkowym Rb-N ośrodka pomocy społecznej? Według nas nie jest to błąd, bo to tylko sprawozdanie zbiorcze.
Z kontekstu pytania należy wnioskować, że chodzi o dane wykazywane w sprawozdaniu jednostkowym jednostki budżetowej gminy, czyli wspomnianego ośrodka pomocy społecznej. Warto przypomnieć, że jednostki budżetowe to podmioty podlegające specyficznym zasadom gospodarki finansowej. Jak podano w art. 11 ustawy o finansach publicznych, jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych niemające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Podstawą gospodarki finansowej jednostki budżetowej jest plan dochodów i wydatków.
W kontekście podanego zapytania należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rozporządzenie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. W par. 4 ust. 1 rozporządzenia wyszczególniono rodzaje sprawozdań (m.in. w ramach Rb-N):