Artykuł
Studenci oszczędzają z rozsądku
Więcej wydają, nieco lepiej żyją i oszczędzają. Mimo że polscy studenci ponoszą znacząco wyższe koszty utrzymania niż przed rokiem, w ocenie swojej sytuacji finansowej i materialnej ponad jedna trzecia z nich deklaruje poprawę. Wzrosła też wartość studenckich depozytów. Powyżej 500 zł miesięcznie odkłada już prawie co czwarty student
Z raportu „Portfel studenta” opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB) i Związek Banków Polskich (ZBP) wynika, że miesięczne koszty życia polskiego studenta rosną nieprzerwanie od 8 lat. W tym roku wyniosły one średnio 3867 zł i wzrosły przeszło o jedną piątą (690 zł) w stosunku do symulacji z zeszłego roku.
– Bardzo znaczący wzrost kosztów życia polskiego studenta w ostatnim roku jest silnie związany z procesami inflacyjnymi obserwowanym w całej gospodarce. Skala wzrostu wynika przede wszystkim ze struktury wydatków – w największym zakresie związanej z bezpośrednimi kosztami kształcenia (czesne), wynajmem nieruchomości oraz zakupem żywności. W tych kategoriach – zgodnie z danymi GUS za sierpień br. – była obserwowana wyższa dynamika wzrostu cen niż przeciętnie w całej gospodarce, co przełożyło się na zwiększone wydatki studenta – wyjaśnia dr Krzysztof Kil z Katedry Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right