Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-28

Luka, która uderza w interes ubezpieczonych

Wszyscy ubezpieczeni powinni zwrócić uwagę na lukę ubezpieczeniową, która stanowi coraz większe wyzwanie. Drogą do jej systemowego ograniczenia jest współpraca sektora publicznego i ubezpieczeniowego

Luka ubezpieczeniowa to różnica między stratą ekonomiczną powstałą na skutek zdarzeń, które podlegają ubezpieczeniu, a kwotą wypłaconych w ich efekcie odszkodowań i świadczeń oraz środków własnych, jakie mogą zostać wykorzystane w celu pokrycia straty.

Na skutek gwałtownej inflacji, a tym samym wzrostu cen materiałów i kosztów pracy, wiele składników majątków stało się niedoubezpieczonych, ponieważ suma, na jaką są ubezpieczone, nie jest aktualizowana. W ubiegłym roku, według danych GUS, wskaźnik inflacji wyniósł 14,4 proc. W tym roku, według ostatnich danych z lipca, sięgnął 10,8 proc. Takie wartości oznaczają konieczność regularnego aktualizowania sumy ubezpieczenia. Tymczasem jest z tym problem, zwłaszcza w sektorze przedsiębiorstw. Zakłady ubezpieczeniowe sygnalizują, że tylko niewielki odsetek firm (20–30 proc. według danych z 2022 r.) podwyższa sumę ubezpieczenia w ochronie mienia, uwzględniając rosnące koszty jego odtworzenia. Brak aktualizacji sumy ubezpieczenia może wprost skutkować tym, że w razie wystąpienia szkody wypłacone odszkodowanie nie pokryje całości strat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00