Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-20

ubezpieczenia społeczne

Praca zdalna jak delegowanie? ZUS zmienia podejście

Organ rentowy potwierdza, że na podstawie unijnych przepisów ubezpieczeniowych można już uzyskać zaświadczenie A1 dla osoby pracującej online z innego kraju. To pozwoli firmom szerzej oferować taki benefit pracownikom

Pracownik wykonujący pracę zdalną z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej na rzecz polskiego pracodawcy nie musi zmieniać instytucji ubezpieczeń społecznych i może pozostać w polskim ZUS, a podstawą do tego mogą być… przepisy dotyczące delegowania. Dotyczy to jednak tylko takiej pracy zdalnej, która spełnia trzy warunki: jest ograniczona w czasie, nie jest częścią zwyczajowego schematu (normalnego trybu) pracy i została uzgodniona między zatrudniającym a zatrudnionym.

Taka możliwość to nowość na gruncie dotychczasowej praktyki ZUS. Zmiana jest pokłosiem najnowszych wytycznych Komisji Administracyjnej ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego, opublikowanych 21 czerwca 2023 r., znak AC 137/23 (Komisja Administracyjna, dalej: KA, działa przy Komisji Europejskiej, a jej zadaniem jest m.in. wykładnia przepisów o koordynacji). Wytyczne dotyczą ustalania, który system ubezpieczeń społecznych (którego kraju) będzie właściwy w związku z telepracą. Nota została opublikowana na stronie internetowej Komisji Europejskiej i ma zastosowanie od 1 lipca 2023 r. Jak wskazuje ZUS w wyjaśnieniach wydanych na prośbę DGP, nowa interpretacja jest związana z upowszechnieniem pracy zdalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00