Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-12

Jak skutecznie chronić klimat

Ustawy ramowe dotyczące ochrony klimatu i budżety emisyjne to rozwiązania coraz częściej stosowane w ustawodawstwach wielu państw. Czy Polska przyjmie podobne?

Na początku tego lata Szwajcaria zaaprobowała w drodze referendum ustawę, która ustanowiła prawnie wiążący cel w postaci osiągnięcia przez to państwo neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz prawnie wiążące cele pośrednie w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Tym samym Szwajcaria kontynuuje trend – zapoczątkowany w Europie w 2008 r. w Wielkiej Brytanii – określania w powszechnie obowiązującym akcie normatywnym celów w dziedzinie ochrony klimatu oraz mechanizmów służących ich osiągnięciu. Na poziomie unijnym kulminacyjnym punktem tego trendu było przyjęcie w 2021 r. europejskiego prawa o klimacie, czyli rozporządzenia 2021/1119 w sprawie ustanowienia ram na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej. Wśród państw członkowskich Unii Europejskiej to wydarzenie dało asumpt do nowelizacji istniejących ustaw dotyczących ochrony klimatu (tak stało się np. w Irlandii) lub do opracowania zupełnie nowych instrumentów prawnych (np. w Grecji i Portugalii).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00