Artykuł
Poradnia z prawa pracy
Pracownik firmy, którą obsługuje moje biuro, złożył wniosek o przekazywanie jego wynagrodzenia na dwa rachunki bankowe (pensja podzielona po połowie na każdy z nich). Czy pracodawca musi zaakceptować taki wniosek?
Pracodawca nie ma obowiązku dokonywania przelewu na kilka różnych rachunków bankowych pracownika. Jest to wyłącznie jego dobra wola. Zgodnie z art. 86 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej k.p.) wypłata należnego pracownikowi wynagrodzenia jest bowiem dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. W konsekwencji pracodawca ma prawo żądać od pracownika podania numeru rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Kwestię tę analogicznie reguluje art. 221 par. 3 pkt 5 k.p. Zgodnie z tym przepisem pracodawca żąda od pracownika podania dodatkowo danych osobowych obejmujących numer rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Rada dla klienta biura: obowiązkiem pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia za pracę przelewem na rachunek bankowy wskazany przez pracownika. Przepisy nie zastrzegają, że musi być to jeden rachunek banków. Pracodawca nie ma jednak obowiązku dokonywania przelewu na kilka różnych rachunków bankowych, jest to wyłącznie jego dobra wola. ©℗
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right