Artykuł
rozliczenia
Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatników przynosi efekty
Dzięki zasadzie in dubio pro tributario sądy rozstrzygają na korzyść podatników spory m.in. o: przepisy antycovidowe, daninę solidarnościową, rozliczanie w 2022 r. strat w podatkowych grupach kapitałowych, prawo do zwrotu akcyzy od samochodów
Nie wszystkie sądy i nie zawsze widzą potrzebę sięgnięcia po art. 2a ordynacji podatkowej, który stanowi, że „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”.
Sędziowie nie zawsze uznają, że w danej sprawie faktycznie istnieją takie wątpliwości. Czasem uważają, że przepis jest jasny, tylko organ podatkowy błędnie go interpretuje i stosuje.
W wielu kwestiach do rozwiązania wątpliwości przyczynił się już sam ustawodawca, zmieniając prawo, by dłużej nie budziło ono wątpliwości. Nie zawsze taka zmiana była na korzyść samych podatników.
Są też regulacje, które dopiero będą wymagały zmiany.
Straty w PGK
Przykładem wymuszenia na ustawodawcy zmiany przepisów – i to dwukrotnej – stały się niejasne reguły rozliczania strat poniesionych przez spółkę, zanim jeszcze przystąpiła ona do podatkowej grupy kapitałowej (PGK).
Od 2022 r. ustawa o CIT wprost pozwala na rozliczanie straty podatkowej, którą spółka poniosła, zanim jeszcze przystąpiła do PGK (art. 7 ust. 6a, art. 7a ust. 4 i 5). W nowelizacji zapisano, że nowe przepisy stosuje się do dochodów (przychodów) od 1 stycznia 2022 r. (art. 70 ustawy zmieniającej z 29 października 2021 r., Dz.U. poz. 2105 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right