Porada
Poradnia Ubezpieczeniowa
- Czy oskładkować składnik wynagrodzenia wypłacany za poprzednie okresy w trakcie trwania urlopów związanych z rodzicielstwem
- Dlaczego nawet prawidłowe postępowanie przeprowadzone przez zakład może dać ubezpieczonemu prawo do odsetek
- Jak często ZUS może badać niezdolność do pracy osoby cierpiącej na chorobę nieuleczalną
Wypłacamy naszym pracownikom różne bonusy na podstawie wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu. Jednym z nich jest specjalny dodatek za godziny pracy zmianowej. Składnik nie jest wypłacany pracownikom przebywającym na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich, wychowawczych, chyba że za poprzednie, nierozliczone okresy. Czy w przypadku wypłaty takiego bonusu w okresie, gdy pracownik już korzysta z jakiegoś urlopu związanego z rodzicielstwem, powinniśmy odprowadzać od niego składki?
Zgodnie z art. 18 ust. 1 i ust. 2 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Przy czym za przychody ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy o PIT uznaje się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszystkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Przychodem pracownika są także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika i wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right