Artykuł
Przedsiębiorco, uważaj na wakacyjne pokusy
Niektórzy operatywni podatnicy nawet w czasie letniego wypoczynku czy podróży z rodziną i przyjaciółmi skrupulatne gromadzą faktury. W jakim celu – czy mogą zaliczyć takie wydatki do kosztów podatkowych i odliczyć VAT? I co w przypadku zakupów za granicą?
Sytuacja znad polskiego morza, lipiec, restauracja przy nadmorskim turystycznym bulwarze, rodzina z dwójką rozbawionych dzieci, rodzice w wyraźnie urlopowym wydaniu. Entourage zdaje się nie pozostawiać wątpliwości co do tego, że jest to czas wypoczynku, urlopu i posiłek w trakcie tegoż. Po zakończeniu długiej konsumpcji małżeństwo zaczyna się zbierać, ojciec rodziny prosi kelnerkę o rachunek i o… fakturę. Sytuacja z życia wzięta, a jednocześnie wciąż dość typowa dla polskich przedsiębiorców (założyłem, że w tym przypadku ów pan jest przedsiębiorcą).
W związku z tym pojawia się pytanie: czy i w jakim celu po rodzinnym, wakacyjnym obiedzie, kolacji czy korzystania z innego świadczenia można prosić o fakturę. Oczywiście zakazu nie ma, a dokumentu faktury może sobie zażyczyć również konsument i przechowywać go, żeby np. pochwalić się kolegom w pracy, gdzie to on był, co i za ile jadł (albo wszystkim znajomym na portalu społecznościowym, jednocześnie komentując, jak to rzekomo strasznie kosztowny jest wypoczynek w tym czy innym miejscu – bo to od pewnego czasu wydaje się modne).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right