Artykuł
NSA: Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania trzeba złożyć z wyprzedzeniem
Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego to przestroga dla zagranicznych rezydentów, by zawczasu przewidywali powstanie obowiązku podatkowego w Polsce. Pytanie, jak wcześnie
Chodzi o złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1130; dalej: ustawa o PIT). Kto uczyni to z opóźnieniem, będzie musiał rozliczyć się z polskim fiskusem według skali podatkowej PIT.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 99/21, dowodzi, że termin na złożenie oświadczenia o wyborze np. liniowego PIT liczy się już od chwili osiągnięcia pierwszego przychodu na terenie Polski, a nie od ukonstytuowania się tu zakładu podatkowego.
W rozpatrywanej przez NSA sprawie pierwszy przychód powstał w marcu 2019 r. Rok później ukonstytuował się w Polsce zakład podatkowy w rozumieniu międzynarodowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wtedy też powstał obowiązek podatkowy, co oznaczało wymóg zapłacenia zaliczki na podatek w kwietniu 2020 r.
Spór z fiskusem toczył się o to, do kiedy można było wybrać formę opodatkowania. Do 20 kwietnia 2020 r. (jak twierdził podatnik) czy może już do 20 kwietnia 2019 r. (jak może wynikać z ustnego uzasadnienia wyroku NSA)?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right