Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-07-19

zatrudnienie

Trudny powrót kobiet do pracy po urodzeniu dziecka

Rząd musi wesprzeć na nowo aktywizację zawodową kobiet – uważa RPO. Tak samo twierdzą eksperci. Ich zdaniem ostatnie nowelizacje kodeksu pracy to krok naprzód, ale wciąż niewystarczający. Potrzebne są dalsze zmiany – systemowe i społeczne

Brak aktywności zawodowej kobiet opiekujących się dziećmi to setki miliardów strat dla gospodarki, a także problem dla samych matek i ich rodzin. Na problem zwrócił ostatnio uwagę Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich. Widząc potrzebę systemowego działania w tej kwestii, wystąpił do Marleny Maląg, szefowej resortu rodziny i polityki społecznej, z pytaniem, czy prowadzone są prace nad zmianami w prawie, które wspierałyby matki w podjęciu decyzji o powrocie na rynek pracy.

– Według badań aż 94 proc. kobiet planuje wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. W rzeczywistości wciąż niewielu z nich udaje się łączyć aktywność zawodową z macierzyństwem. To sygnał, że w systemie prawnym brakuje rozwiązań wspierających powrót kobiet na rynek pracy – mówi Marcin Wiącek w nagraniu, które towarzyszy wystąpieniu. Zwraca uwagę, że to głównie na ustawodawcy spoczywa odpowiedzialność za stworzenie takiego systemu, aby ci, którzy chcą wspierać rodziców na rynku pracy, mieli do tego skuteczne narzędzia. Dodaje też, że odpowiednie działania na rzecz szerszego otwarcia dostępu do rynku pracy powinny być podejmowane również u pracodawców i na szczeblu samorządowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00