Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-07-18

praktyka

Sądy karne nie ułatwiają pokrzywdzonym egzekwowania naprawy poniesionej szkody

O ile procedura nadania klauzuli wykonalności wyrokowi karnemu prawomocnemu w całości nie powoduje większych trudności, o tyle w przypadku egzekucji treści wyroków karnych prawomocnych w części pojawiają się problemy. Bo choć zaskarżenie dotyczy fragmentu sądowego rozstrzygnięcia, to uprawomocnia się całość

W dobie coraz bardziej komplikującego się systemu podatkowego oraz kryzysu gospodarczego przestępstwa gospodarcze popełniane są coraz częściej. Jak dowodzą statystyki policyjne, w 2021 r. aż 30 proc. zgłaszanych przestępstw stanowiły przestępstwa gospodarcze. Tłem tego typu przestępczości są zazwyczaj duże pieniądze, dlatego pokusa ich popełniania jest coraz większa. Mimo że jednym z podstawowych zadań stawianych przed organami ścigania jest ochrona interesu podmiotu pokrzywdzonego przestępstwem, pokrzywdzeni często nie są w stanie wyegzekwować zasądzonego na ich rzecz obowiązku naprawienia szkody.

Tymczasem szybkie naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem to dla pokrzywdzonych często kwestia „być lub nie być”. Dlatego priorytetem dla nich jest jak najszybsze wyrównanie poniesionej straty. Praktyka orzecznicza w sądach karnych i sposób prowadzenia spraw przez organy ścigania nie ułatwiają jednak pokrzywdzonym wyegzekwowania poniesionej szkody. Jednym z takich utrudnień jest opór sądów przed umożliwieniem pokrzywdzonym dochodzenia naprawienia szkody na etapie częściowej prawomocności orzeczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00