Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-07-06

rozliczenia

Nowy pomysł na wypłatę ukrytej dywidendy przepadł w sądzie

Spółka, która zatrudni swoich wspólników na etatach promocyjno-marketingowych, a następnie zleci im wyjazdy służbowe po całym świecie i pokryje wszystkie związane z tym wydatki, nie może liczyć na ochronę wynikającą z interpretacji indywidualnej – orzekł WSA

Sędziowie zwrócili uwagę, że taki plan nosi znamiona unikania opodatkowania. Wspólnicy na etacie spędzaliby bowiem czas jak turyści, otrzymaliby od spółki nieopodatkowaną ukrytą dywidendę, a ona sama mogłaby odliczyć wypłacone środki od przychodu. Innymi słowy, to budżet państwa płaciłby za fikcyjne wyjazdy służbowe wspólników. Temu zaś ma obowiązek przeciwdziałać fiskus – wynika z wyroku wrocławskiego WSA wydanego 15 czerwca br. (sygn. akt I SA/Wr 628/22).

Innym się odmawia

Eksperci uważają, że cała sprawa jest zadziwiająca.

– W moim przekonaniu podobna sytuacja nie powinna nawet trafić na wokandę sądu administracyjnego. Zgodnie z art. 14b par. 5b pkt 1 ordynacji podatkowej dyrektor KIS ma prawo odmówić wydania interpretacji indywidualnej, gdy zachodzi podejrzenie unikania opodatkowania. W tej sytuacji jest ono oczywiste – komentuje Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy w Independent Tax Advisers.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00