Artykuł
aktualności
Ochrona środowiska: zaskoczone firmy dostają kary
Niektórzy dopiero w trakcie kontroli GIOŚ dowiadują się, że mają obowiązki środowiskowe i łamią przepisy z nimi związane. A że z roku na rok kontroli jest coraz więcej, a kary od ubiegłego roku są surowsze, to trzeba się mieć na baczności
Z roku na rok zwiększa się liczba kontroli środowiskowych przeprowadzanych przez różnego rodzaju organy. Kończą się one nie tylko nakładaniem kar administracyjnych, lecz także składaniem zawiadomień o przestępstwie. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w 2022 r. wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska przeprowadzili 43 334 kontrole. To o 2566 kontroli więcej niż w roku 2021 r., kiedy przeprowadzono ich 40 768. Z kolei w 2020 r. liczba przeprowadzonych kontroli wynosiła 38 298.
W 2022 r. wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska przeprowadzili 43 334 kontrole, czyli o 2566 kontroli więcej niż w roku 2021. Zatrudnienie w Inspekcji Ochrony Środowiska (GIOŚ i WIOŚ) w ostatnim roku wzrosło o ok. 50 etatów (ok. 2 proc.).
W 2018 r. wprowadzono zmiany w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska, które znacznie usprawniły działania inspekcji, m.in. poprzez wyłączenie przy kontrolach stosowania części przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 221) dotyczących planowania kontroli, zawiadamiania przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli, obecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej przy czynnościach kontrolnych, miejsca kontroli, podejmowania i prowadzenia więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy czy czasu trwania kontroli. W ostatnich latach wzrosła również znacząco lista zadań Inspekcji Ochrony Środowiska i obecnie inspektorzy przeprowadzają kontrole w zakresie przestrzegania przepisów prawie 30 ustaw.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right