Poradnia Oświatowa
- Czy można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, który nie korzysta z posiadanych uprawnień do świadczeń kompensacyjnych
- Na jakich zasadach udziela się pomocy finansowej z funduszu zdrowia
- Jak należy postąpić, gdy do szkoły wpłynie wyrok skazujący sądu karnego wydany wobec nauczyciela
- Kto ustala, jakie dokumenty mogą być podstawą do przyznania dodatku za wysługę lat
- W jakich przypadkach nauczyciel zawieszony w czynnościach służbowych nabędzie prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
Nauczyciel ma uprawnienia do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, ale z nich nie korzysta. Czy można mu udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
Prawo do emerytury ogranicza prawo do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia. Tym samym prawo do świadczeń kompensacyjnych również ogranicza prawa do tego urlopu. Nauczyciel może zatem przebywać na urlopie dla poratowania zdrowia jedynie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nabędzie prawo do świadczeń kompensacyjnych.
Zgodnie z art. 73 Karty nauczyciela (dalej: KN) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu w szkole co najmniej siedmiu lat, dyrektor szkoły może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 grudnia 2003 r. (sygn. akt I PK 72/03), ograniczenie możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia lub czasu jego trwania nie ma związku z rodzajem emerytury, z jakiej może skorzystać nauczyciel. Nie zależy także od tego, czy nauczyciel nabył prawo do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej w trybie art. 88 ust. 1 KN, czy też nabył uprawnienia do wcześniejszej emerytury na zasadach ogólnych.