Artykuł
Odprawa dla terytorialsa ze składkami, ale co z zasiłkiem
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w jednej z ostatnich interpretacji potwierdził, że taka kwota nie korzysta ze zwolnienia z oskładkowania. Ale nie wyjaśnił, czy jest wliczana do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. Ta kwestia nadal budzi wątpliwości płatników
Wejście w ubiegłym roku w życie ustawy o obronie ojczyzny spowodowało lawinę pytań pracodawców, na których nałożono pewne obowiązki wobec pracowników pełniących służbę wojskową. Jednym z takich obowiązków jest wypłata odprawy pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej. Zgodnie z art. 306 ust. 2 tego aktu prawnego pracownik otrzymuje wówczas od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.
Początkowo przepis nie wywoływał wątpliwości co do jego oskładkowania, bo wiele osób – niejako automatycznie – stosowało wobec odprawy przepisy rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie) i uznawało, że jest ona nieoskładkowana Przypomnijmy, że zgodnie z par. 1 tego aktu wykonawczego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z pewnymi wyjątkami. Do wyjątków należą także określone w par. 2 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia odprawy wypłacone pracownikom powołanym do zasadniczej służby wojskowej na podstawie art. 125 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right