Porada
To klient musi zdecydować, czy zmieni sprawozdanie zgodnie z sugestią biegłego rewidenta
Sprawozdania finansowe naszych klientów podlegają badaniu przez biegłego rewidenta. Zdarza się, że audytorzy zwracają uwagę na kwestie dotyczące ujęcia pewnych zdarzeń w księgach rachunkowych w inny sposób, niż życzą sobie tego nasi klienci. Jak powinniśmy w takiej sytuacji postąpić?
Kierownik jednostki zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.) ponosi odpowiedzialność za sporządzenie sprawozdania finansowego. To on zgodnie z art. 10 ust. 1 u.r. określa zasady polityki rachunkowości i wskazuje w niej m.in. sposób ujmowania aktywów i pasywów oraz zasady związane z ustalaniem wyniku finansowego. Tym samym nadaje zakres informacyjny sprawozdania i wpływa na sposób prezentowania w nim obrazu jednostki. Dlatego można powiedzieć, że za sporządzenie sprawozdania finansowego odpowiedzialny jest klient – kierownik jednostki.
Z kolei badanie sprawozdania finansowego ma na celu zweryfikowanie, czy raport ten w sposób wierny i rzetelny odzwierciedla obraz sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki. Audytor więc weryfikuje, czy sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa oraz czy odzwierciedla przyjęte przez jednostkę zasady rachunkowości. Zdarza się jednak, że biegły rewident, analizując dane zawarte w sprawozdaniu finansowym, nierzadko stwierdza, że rozwiązania przyjęte przez jednostkę nie sprzyjają prezentacji wiernego i rzetelnego jej obrazu. Do takich sytuacji dochodzi np. w związku z przyjęciem przez jednostkę uproszczeń, które powodują nadmierne zniekształcenie wartości aktywów czy jej zobowiązań, a także przesunięcie rozpoznawania w czasie przychodów i kosztów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right