Ubezpieczenia cenne dla Polski i Polaków
Polacy – zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy – w coraz większym stopniu doceniają wartość, jaką niesie za sobą ochrona ubezpieczeniowa. Rozwinięty sektor ubezpieczeń napędza wzrost gospodarki i daje jej większą stabilność – podkreśla Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń
Jak najkrócej można opisać wpływ ubezpieczeń na polską gospodarkę?
Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń: W naszym najnowszym raporcie „Wpływ ubezpieczeń na polską gospodarkę i społeczeństwo” jest mnóstwo liczb, które doskonale opisują rolę sektora. Od udziału w polskim PKB po wypłaty odszkodowań i świadczeń. I to są liczby, które robią wrażenie. Jednak dla nas najważniejsze jest to, co nie wynika z zestawień i statystyk bezpośrednio. Jesteśmy branżą zaufania publicznego. Według naszych badań 72 proc. Polaków ma zaufanie do ubezpieczycieli. 83 proc. uznaje, że ubezpieczenia są przydatne, gdy dzieje się coś złego. 89 proc. osób, które już likwidowały szkodę, zgadza się z tym stwierdzeniem. To są więc dla nas kluczowe liczby. To również nasza ogromna odpowiedzialność, która wyraża się m.in. w wypłatach odszkodowań i świadczeń.
W 2022 r. wypłaciliśmy 44,4 mld zł. To jest ok. 1100 zł na osobę. To jest realna pomoc finansowa w wielu trudnych sytuacjach – po wypadku, pożarze domu, zalaniu, wichurze, ale też przy poważnym zachorowaniu czy dla rodziny po śmierci głównego żywiciela. W naszym raporcie pokazaliśmy wiele przykładów tego, jak pomagamy. Dlatego mówimy też, że ubezpieczenia są kluczowe dla społeczeństwa i gospodarki. Dzięki nim mamy poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, a to zapewnia rozwój. Gospodarki, w których ubezpieczenia zajmują istotne miejsce, są bardziej odporne. I tak jest w Polsce. Pomoc, jaką oferują ubezpieczyciele, przekłada się łącznie na 2,25 proc. PKB Polski, to jest niemal 60 mld wartości dodanej.