Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-04-18

świadczenia

Staż w KRUS sprzed lat nie daje prawa do renty z ZUS

System ubezpieczeń społecznych niesprawiedliwie ogranicza prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy osobom, które w przeszłości były ubezpieczone w KRUS – sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny

Dzisiaj sędziowie TK pod przewodnictwem Andrzeja Zielonackiego zajmą się rozstrzygnięciem, jak należy traktować byłych rolników, całkowicie niezdolnych do pracy (sygn. akt SK 75/19). Sprawozdawcą będzie prof. Jakub Stelina, sędzia TK.

(Nie)istotny staż rolniczy

Spór w sprawie rozpoczął się przeszło 10 lat temu, gdy ubezpieczony w ZUS złożył wniosek o przyznanie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zakład odmówił mu prawa do tego świadczenia, powołując się na to, że nie ma 5 lat stażu ubezpieczeniowego w ciągu ostatnich 10 lat przed tym, jak stał się niezdolny do pracy. Osoby w wieku powyżej 30 lat powinny udowodnić w tym czasie co najmniej 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych (zgodnie z art. 58 ust. 1 pkt 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.). Osoby, które nie mają wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych w ostatnich 10 latach, mogą skorzystać z art. 58 ust. 4 ustawy emerytalnej, który mówi, że prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przysługuje także osobie, która udowodni okres wyłącznie składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00