Artykuł
Zasiłki macierzyńskie w nowej odsłonie i wysokości
Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy wymusiła modyfikację przepisów o świadczeniach z ubezpieczenia chorobowego. Zmiany są znaczące i będą dotyczyć wszystkich, nie tylko ojców korzystających z dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego
Nowelizacja wdrażająca przepisy m.in. dyrektywy work-life balance, tj. ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw 4 kwietnia, co oznacza, że działom kadr zostało niewiele czasu na przygotowanie się do rewolucyjnych zmian, jakie wprowadza ta nowela (nowe przepisy wejdą bowiem w życie już 26 kwietnia). A jedną z nich są nowe wymiary urlopów rodzicielskich i tym samym nowa wysokość podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Tyle nowego
Dzisiaj urlop rodzicielski przysługuje w wysokości 32 tygodni (dla jednego dziecka) albo 34 tygodni (dla dwojga lub większej liczby dzieci). Urlop ten w całości może wykorzystać i matka, i ojciec, mogą oni również podzielić się korzystaniem z tego urlopu. Po wejściu w życie nowelizacji urlop rodzicielski ulegnie przedłużeniu o dziewięć tygodni, jednak – co trzeba podkreślić – te dodatkowe tygodnie będą mogły być wykorzystane tylko przez drugiego rodzica. Dodatkowo nowelizacja ustanawia specjalny wymiar urlopu dla rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Będzie on wynosił odpowiednio 65 i 67 tygodni, z analogiczną zasadą, że 9 tygodni będzie zastrzeżone dla jednego rodzica.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right