Informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego
Informacja dodatkowa to część sprawozdania finansowego, która jest często niedoceniana i traktowana jako element, którego tworzenie przysparza zbędnej pracy. Oczywiście najważniejszymi elementami sprawozdania finansowego są bilans oraz rachunek zysków i strat. Wiele się z nich dowiadujemy, ale jest to wiedza niepełna. Widzimy w bilansie kwoty ustalone z punktu widzenia jednostki, ale należy też samemu przeanalizować, czy ta ocena jest prawidłowa z punktu widzenia innych odbiorców sprawozdań. Wiedzę do takiej analizy uzyskujemy właśnie z informacji dodatkowej. Może być ona także ważnym źródłem danych i sposobem na komunikowanie przez jednostkę pewnych zagadnień swoim interesariuszom. ©℗
KT
Nie ma narzuconego wzoru
Informacja dodatkowa jako część sprawozdania finansowego jest przygotowywana w terminie trzech miesięcy od dnia bilansowego. Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 295; dalej: u.r.) nie przewiduje wzoru informacji dodatkowej. Jest tylko zakres informacji, które powinny być w niej umieszczone.
Musimy przede wszystkim pamiętać, że informacja dodatkowa jest integralną częścią sprawozdania finansowego. Jednak nawet jeśli sprawozdanie finansowe będzie przygotowane według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości i w ramach uproszczeń dla mikrojednostek zostanie podjęta decyzja o niesporządzaniu informacji dodatkowej, to będą się pojawiały dane uzupełniające do bilansu. Trzeba podkreślić, że sporządzanie sprawozdania według załącznika nr 4 to sytuacja wyjątkowa. W przypadku sporządzania sprawozdania według załącznika nr 5 czy nr 1, a dla jednostek non profit według załącznika nr 6, jest już przewidziany katalog danych, które ustawodawca uznał za szczególnie ważne dla odbiorców sprawozdań. Powinny one być szerzej omówione. Ustawa o rachunkowości nie wskazuje, jak konkretnie powinny być informacje zaprezentowane i takiej formy nam nie narzuca. Rozwiązania natomiast podpowiada nam praktyka. W niektórych sytuacjach stosujemy formę opisową, a w niektórych tabelaryczną, bo ona przemawia najbardziej do czytelnika sprawozdania finansowego albo jest formą najwygodniejszą do zaprezentowania jakiegoś zjawiska. Jest to tak naprawdę wybór jednostek. Ważne jest, aby informacje ujęte w tej części sprawozdania finansowego sprzyjały poznaniu jednostki, zrozumieniu, jakie procesy w niej zachodzą, oraz oczywiście były spójne z innymi elementami sprawozdania finansowego. Informacja dodatkowa podobnie jak inne części sprawozdania ma wiernie i rzetelnie pokazywać obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz jej wynik finansowy.