Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-15

debata dgp

Rewolucja w kodeksie pracy. Jak zorganizować pracę zdalną

Co pracodawcy mogą przygotować przed wejściem noweli kodeksu pracy w życie, a co powinni zrobić dopiero po 7 kwietnia? Jednym ze sposobów na ułatwienie sobie życia i zyskanie czasu na wdrożenie nowych przepisów jest wydanie polecenia takiej pracy nawet do końca czerwca

Jak pracodawcy powinni podejść do wdrożenia nowych przepisów o pracy zdalnej? 7 kwietnia znikną stare i pojawią się nowe przepisy. Jak się do tego przygotować, aby wszystko poszło gładko i aby pracownicy nie musieli wracać do biur?

Marcin Stanecki dyrektor departamentu prawa pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Marcin Stanecki dyrektor departamentu prawa pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Marcin Stanecki

Nie ma wątpliwości, że prawidłowe wdrożenie pracy zdalnej na nowych zasadach to nie będzie łatwe zadanie. Już teraz trzeba pracować nad przygotowaniem regulacji wewnątrzzakładowych. Oczywiście nie można ich wprowadzić w życie, zanim zacznie obowiązywać nowelizacja kodeksu pracy. Nie wyobrażam sobie jednak sytuacji, że pracodawca powierzy wykonywanie pracy zdalnej na stanowisku, dla którego nie została przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego. Na podstawie wyników tej oceny pracodawca będzie zobowiązany do opracowania informacji zawierającej zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej. Pracownik z kolei będzie musiał złożyć oświadczenie, że zorganizował swoje stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp. Do tego dochodzą kwestia porozumienia ze związkami zawodowymi w zakresie zasad pracy zdalnej oraz wprowadzenie regulaminu takiej pracy. Bardzo istotne są także zasady prowadzenia kontroli pracy zdalnej i ochrony danych osobowych przy takim świadczeniu obowiązków, które to kwestie należy uregulować na poziomie zakładowym. Warto wcześniej rozpocząć przygotowania, gdyż prawodawca daje wiele swobody stronom stosunku pracy w ustalaniu szczegółowych zasad wykonywania i kontrolowania pracy zdalnej.

A co pracodawcy mogą zrobić wcześniej? Czy mogą już teraz przygotować oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy zdalnej, podpisać porozumienia z pracownikami w tej sprawie?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00