Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-14

aktualności

Sprawdź, na jakie wsparcie z UE mogą liczyć miasta i gminy

Pierwsze adresowane do jednostek samorządu terytorialnego nabory wniosków w programach krajowych i regionalnych już ruszają. Jednak prawdziwy wysyp konkursów rozpocznie się w połowie roku

W Poradniku GP z 10 marca br. „Dotacje dla firm z funduszy UE na lata 2021‒2027” (DGP nr 49) pisaliśmy, że publikowane są harmonogramy konkursów w kluczowych programach krajowych z Funduszu Spójności UE, a nawet ogłaszane są pierwsze nabory. I choć w programach krajowych pierwsze konkursy adresowane są najczęściej właśnie do przedsiębiorców i jednostek naukowych, to pojawiła się już także oferta dla jednostek samorządu terytorialnego, a koniunktura na dobre rozkręci się w połowie roku. Taki wniosek płynie z lektury ogłoszonych na początku marca harmonogramów naborów w programach krajowych, w których JST mają być istotnymi beneficjentami. Chodzi o Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. O tym, że jest już ruch także wobec JST, świadczą także harmonogramy – lub ich projekty – większości programów regionalnych (zarządzanych przez urzędy marszałkowskie). Przedstawiamy zatem poniżej, na co JST będą mogły zdobyć dofinansowanie w najbliższym czasie.

fundusze europejskie na infrastrukturę, klimat, środowisko (feniks)

Na początku marca oficjalnie zainaugurowano program FEnIKS. To największy krajowy program ze środków UE, następca Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ponad 24 mld euro trafi za jego pośrednictwem na ochronę środowiska i klimatu, zachowanie bioróżnorodności, czystą energię i transport, podniesienie jakości opieki zdrowotnej oraz ochronę dziedzictwa kulturowego w Polsce. Z ogłoszonego szczegółowego harmonogramu konkursów wynika, że znaczna część z tych działań przeznaczona jest właśnie dla JST. Projekty realizowane w ramach FEnIKS z udziałem miast i gmin mają na celu m.in.: zwiększenie efektywności energetycznej mieszkalnictwa, budynków użyteczności publicznej, zwiększenie udziału zielonej energii z odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii, poprawę gospodarowania wodą pitną, ściekami, odpadami komunalnymi czy też wzmocnienie ochrony bioróżnorodności i naturalnych ekosystemów oraz rozwój systemów monitorowania zasobów przyrodniczych. Inwestycje w sektorze środowiska mają przyczynić się też do większej odporności na zmiany klimatu oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00