procedury
Interpretacje zmieniane po latach
Kilkakrotnie w ostatnim czasie szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił interpretacje wydane pięć lat temu przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Bywa, że czyni to już po przedawnieniu się zobowiązania, o które pytał podatnik
Tak było w sprawie opodatkowania kar umownych naliczanych przez przedsiębiorcę za jednostronne rozwiązanie umowy z winy klienta. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną 9 sierpnia 2017 r., a szef KAS zmienił ją 30 stycznia 2023 r. (sygn. DOP7.8101.4.2022.HEMD). Chodziło o VAT, więc jeśli nawet podatek byłby należny za sierpień 2017 r. (miesiąc wydania interpretacji przez dyrektora KIS), to do czasu zmiany interpretacji zobowiązanie już się przedawniło (za wcześniejsze okresy tym bardziej).
Zmiana była na niekorzyść spółki, bo wbrew stanowisku dyrektora KIS szef KAS uznał, że kary umowne za jednostronne rozwiązanie umowy z winy klienta są opodatkowane VAT i należało wystawić fakturę, a nie notę.
Spółka nie musi jednak korygować podatku i go dopłacać, i to nie tylko dlatego, że doszło do przedawnienia.
Na niekorzyść
Samo przedawnienie bowiem to jedno. Drugie, być może nawet ważniejsze, to to, że ordynacja podatkowa chroni podatnika, który zastosuje się do otrzymanej wcześniejszej interpretacji indywidualnej. Nawet gdyby szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił ją na gorsze, to i tak podatnik nie zapłaci odsetek za zwłokę ani sankcji karnych, a czasem nawet nie musi dopłacać podatku (patrz ramka).