Porada
Poradnia rachunkowa
- Czy w Rb-27S trzeba wykazać odsetki od umorzonych zaległości podatkowych
- Dlaczego nie może być różnic między sprawozdaniem Rb-NDS a kontem 901
- Który wiersz sprawozdania Rb-N jest prawidłowy dla należności wymagalnych
Czy w sprawozdaniu Rb-27S za 2022 r. powinny być wykazane też odsetki od umorzonych zaległości podatkowych? Chodzi np. o odsetki od umorzonego podatku od nieruchomości. Jeśli tak, to w jakiej kolumnie?
W art. 67a ordynacji podatkowej postanowiono, że organ podatkowy, na wniosek podatnika (z zastrzeżeniem art. 67b), w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
W orzecznictwie sądowym akcentowano, że ustawodawca, określając przesłanki umorzenia zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej, użył zwrotów niedookreślonych „ważny interes podatnika” lub „interes publiczny”, które odsyłają do systemu ocen pozaprawnych. Przesłanek tych nie należy przy tym sobie przeciwstawiać. Spełnienie jednej z tych przesłanek umożliwia organowi podatkowemu udzielenie wnioskodawcy pomocy. Ocena, czy w konkretnym przypadku zachodzą wyjątkowe okoliczności wymienione w art. 67a par. 1 ordynacji podatkowej, została pozostawiona organowi administracji publicznej (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 grudnia 2009 r., sygn. akt VIII SA/Wa 535/09). Z punktu widzenia zadanego pytania znaczenie ma także par. 2, gdzie postanowiono, że umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.