Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-02-15

składki

SN rozstrzygnie, czy firmom opłaci się lepiej chronić pracowników

Dziś Sąd Najwyższy powinien odpowiedzieć na pytanie, czy dzięki staraniom o zmniejszenie zagrożeń w środowisku pracy pracodawca może obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe

Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów ma dziś rozpoznać następujące zagadnienie prawne przedstawione przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku: „Czy pojęcie ryzyka określonego wskaźnikami częstości zatrudnionych w warunkach zagrożenia w rozumieniu art. 30 ust. 2 pkt 4 i art. 31 ust. 3 pkt 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2019 roku poz. 1205 ze zm.: dalej: ustawa wypadkowa) winno być określane z uwzględnieniem skutków używania indywidualnych środków ochrony od ryzyka spowodowanego czynnikami fizycznymi powodującymi to zagrożenie?” (sygn. akt III UZP 6/22).

Chodzi o to, czy pracownicy wyposażeni w środki ochrony indywidualnej (np. nauszniki przeciwhałasowe) obniżające wpływ czynnika szkodliwego (np. hałasu) do dopuszczalnego poziomu powinni być uznawani za tych, którzy są zatrudnieni w warunkach zagrożenia w środowisku pracy. To ostatnie ma wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe odprowadzanej przez pracodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00