Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-02-08

Kasy zapomogowo-pożyczkowe

10 kwietnia 2023 r. minie okres przejściowy, w czasie którego kasy zapomogowo -pożyczkowe miały dostosować się do nowych przepisów. Im mniej czasu zostaje, tym więcej pytań mają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Dzisiaj odpowiadamy na niektóre z najczęściej zadawanych. ©℗

O co pytają na szkoleniach

pytanie Nasza pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa od wielu lat obejmuje więcej niż jednego pracodawcę. Czy w związku z tym musimy podjąć uchwałę o jej przekształceniu w międzyzakładową pracowniczą kasę zapomogowo-pożyczkową?

odpowiedź Nie. Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych (dalej: ustawa o KZP) w art. 67 wymaga, aby statut dotychczasowej PKZP lub MPKZP w terminie 18 miesięcy został dostosowany do aktualnych, odnoszących się do danej kasy przepisów. Warto zauważyć, że na podstawie jednej ustawy powołano do życia dwa różne typy organizacji:

  • kasę zapomogowo-pożyczkową (KZP),
  • międzyzakładową kasę zapomogowo-pożyczkową (MKZP).

Jeżeli więc w dotychczasowej działalności kasa obejmowała co najmniej dwóch lub więcej pracodawców, to zgodnie z art. 62 ustawy o KZP w dniu jej wejścia w życie z mocy samej ustawy została ona przekształcona zarówno z MPKZP, jak i z PKZP w MKZP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00