Artykuł
PRAWO UE
Nie tylko RODO!
Unia Europejska stara się systematycznie realizować wspólną strategię w zakresie danych.Co warto wiedzieć o nowych regulacjach?
RODO, czyli ogólne rozporządzenie o ochronie danych, stanowi dziś jeden ze sztandarowych produktów UE. Dość powiedzieć, że państwa trzecie wzorują na nim swoje ustawy, wskutek czego oddziaływanie tego aktu jest o wiele większe niż zasięg państw członkowskich i standardowych klauzul umownych. Ale czy UE poprzestała na tym akcie prawnym? Czy to jedyna inicjatywa w odniesieniu do danych? Żeby odpowiedzieć na te pytania, musimy spojrzeć szerzej, nie tylko na dane osobowe, do której to optyki przyzwyczaiło nas RODO, lecz pochylić się nad tematyką danych w ogóle.
Otwarte dane, otwarta gospodarka
Budowanie środowiska innowacyjnego, szybszy wzrost gospodarczy, poprawa jakości życia, tworzenie innowacyjnych usług, powstawanie nowych miejsc pracy w przemyśle kreatywnym, zwiększenie udziału obywateli w sprawowaniu władzy – to tylko niektóre z celów stawianych procesowi otwierania danych. Aktualna polska ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego obowiązuje już od roku, ale pierwsza dyrektywa UE w tym zakresie została przyjęta już 20 lat temu. U podłoża tych regulacji legła refleksja, że sektor publiczny dysponuje szerokimi, zróżnicowanymi, a przede wszystkim wartościowymi zasobami, które mogą być wykorzystywane ponownie. W jaki sposób? Obecnie powstaje bardzo wiele przedsiębiorstw, w tym start-upów, tworzących innowacyjne usługi. Niejednokrotnie paliwem dla ich rozwoju są dane. Żeby rozwijać uczenie maszynowe, np. w sektorze medtech (w celu doskonalenia spersonalizowanej medycyny), potrzebne są duże i wartościowe zbiory danych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right