Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-26

PORADNIK NA CZAS KRYZYSU

Ustal księgowe konsekwencje działań w kryzysie

Większość decyzji biznesowych, również tych podejmowanych w czasach kryzysu, znajduje swoje odzwierciedlenie najpierw w księgach rachunkowych, a później w sprawozdaniu finansowym. Faktoring, restrukturyzacja, zawieszenie czy zlikwidowanie działalności firmy - o tym wszystkim już pisaliśmy. Ale dziś pokazujemy, jak te procesy ująć od strony ewidencji księgowej. A za tydzień ostatnia część naszej serii poradników na czas kryzysu - w formie pytań i odpowiedzi. Wszystko, o czym do tej pory pisaliśmy, pokażemy na praktycznych przykładach.

Podjęte decyzje trzeba wykazać w księgach

Kryzys to czas, kiedy właściciele i kierownicy jednostek podejmują decyzje związane z różnymi aspektami restrukturyzacji podmiotów lub ich działalności. Z reguły mają one poprawić płynność jednostki, usprawnić zarządzanie nią czy zmniejszyć ryzyko np. niewypłacalności kontrahenta, ale zdarza się i tak, że przedsiębiorcy postanawiają zawiesić, a nawet zlikwidować firmę. Każda taka decyzja ma swoje konsekwencje w podatkach, organizacji pracy czy wreszcie w księgach rachunkowych. O podatkowych czy finansowych decyzjach w czasach kryzysu pisaliśmy we wcześniejszych dodatkach. Dziś przedstawiamy, jak podjęte działania antykryzysowe opisać w ewidencji księgowej.

faktoring

Jedną z form finansowania bieżącej działalności firmy jest faktoring, który często jest określany jako specyficzny rodzaj kredytowania należności. Dzięki niemu można uzyskać szybciej zapłaty za sprzedawane przez jednostkę dobra i usługi, gdy kontrahenci nie chcą lub nie mogą szybciej zapłacić, a jednostka potrzebuje środków pieniężnych, by opłacić własne zobowiązania. Tak więc w usłudze faktoringu występują trzy podmioty, tj.:

  • faktorant (wierzyciel) - dostawca towarów bądź usług, któremu przysługuje świadczenie pieniężne ze strony nabywcy tychże towarów i usług (dłużnika),
  • dłużnik - nabywca towarów lub usług, na którym ciąży zobowiązanie pieniężne wobec jego dostawcy za dostarczone mu towary lub usługi z odroczonym terminem płatności,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00