Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-17

Niewielu przedsiębiorcom może się opłacać ulga dla seniorów

Senior prowadzący działalność gospodarczą skorzysta ze zwolnienia z PIT, jeżeli zrezygnuje z pobierania emerytury i będzie płacić dobrowolne składki ZUS. Preferencja może być więc korzystna przy jednorazowo wysokich zarobkach

Osobom uzyskującym przychody rozłożone w czasie (np. systematycznie co miesiąc) ulga dla seniora przestaje się opłacać, bo trzeba na dłużej zrezygnować z pobierania emerytury, a zarazem dłużej płacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Chodzi o obowiązującą od ponad roku (od 2022 r.) ulgę dla seniorów wprowadzoną Polskim Ładem (Dz.U z 2021 r. poz. 2105 ze zm.). Wynika ona z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT i polega na zwolnieniu z podatku przychodów do wysokości 85 528 zł rocznie. Do tego dochodzi jeszcze kwota wolna od PIT (30 tys. zł), jeżeli senior rozlicza się według skali podatkowej (co w sumie daje 115 528 zł zwolnienia).

Mogą z niej skorzystać kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia, którzy nadal pozostają aktywni zawodowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00