Sąd Najwyższy i 10 najważniejszych orzeczeń z 2022 r. O tym powinien wiedzieć dział HR
Przedstawiamy 10 najistotniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego z 2022 r. w sprawach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Zbiór jest autorskim wyborem i częścią cyklu „Pracodawca i pracownik w sądzie”.
1 Pracodawca może sporządzać opinię o pracowniku, a jeśli jest to uzasadnione interesem publicznym i pełnioną funkcją, udostępniać ją (wyrok Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2022 r., sygn. akt II PSKP 77/21).
Pracownik był zatrudniony w urzędzie miasta i zajmował się gospodarowaniem nieruchomościami. Podczas audycji radiowej pracodawca poinformował o nieprawidłowościach w biurze i ich konsekwencjach, podając przy tym dane osobowe pracownika. Pracownik uznał to działanie za podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy i za naruszenie jego dóbr osobistych.
Sąd stwierdził, że przekazanie przez pracodawcę na forum publicznym zamiaru rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem pełniącym funkcję publiczną nie stanowi ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika. Pracodawca nie miał na celu naruszenia dóbr osobistych pracownika, ale realizację interesu powszechnego, jakim jest informowanie o działalności organów publicznych.
▶ Skutki dla pracodawcy: