Z końcówką roku prześwietlamy finanse
Bywa, że zgodność stanu konta z wyciągiem bankowym nie jest sprawdzana na bieżąco, a rozbieżności wychodzą na dzień 31 grudnia. Mogą być one związane np. z brakiem identyfikacji kontrahentów przez wykorzystywane w schematach księgowych algorytmy
Krótkoterminowe aktywa finansowe obejmujące m.in. środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych to bardzo ważna pozycja w sprawozdaniu finansowym każdej jednostki. Należy zatem zwrócić uwagę na prawidłowe ustalenie wartości tych aktywów i ich zaprezentowanie potem w sprawozdaniu finansowym. Dlatego tak ważne jest prawidłowe przeprowadzenie wyceny. Do 31 grudnia jest jeszcze trochę czasu, ale pewne czynności można rozpocząć już dziś, aby potem uniknąć natłoku pracy i zmniejszyć ryzyko popełnienia jakieś nieprawidłowości.
Środki pieniężne w banku
Jednostki posiadające środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych muszą zadbać, aby stan na koniec roku na koncie księgowym zgadzał się z wartością wykazywaną na rachunku bankowym. Wydaje się to oczywiste, ale tu niestety popełniane są błędy. Większość jednostek bowiem księguje wyciągi bankowe z wykorzystaniem schematów księgowych. Zdarza się niestety, że algorytm księgowy nie potrafi zidentyfikować kontrahenta, a wówczas nieprzypisana do konkretnego kontrahenta wpłata albo wypłata środków pieniężnych pozostaje niezaksięgowana albo będzie zaksięgowana na koncie rozliczeniowym. Tymczasem nie wszyscy księgowi - szczególnie ci, którym brakuje doświadczenia - wyłapują tego typu błędu. Bywa też tak, że zgodność stanu konta z wyciągiem bankowym nie jest sprawdzana na bieżąco. Na koniec roku należy więc koniecznie zweryfikować, czy stany z naszych zapisów i dane z banku są spójne. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy znaleźć przyczynę i poprawić błąd.