Porada
Tylko wójt może poręczyć kredyt dla stowarzyszenia
Stowarzyszenie działające na terenie gminy ubiega się o kredyt bankowy na kwotę ok. 50 tys. zł i zwróciło się do gminy o poręczenie. Kto ma podjąć decyzję w sprawie udzielenia poręczenia - rada gminy czy samodzielnie wójt?
Na początku przypomnijmy, że jednostki samorządu terytorialnego są władne zaciągać zobowiązania nie tylko na własne potrzeby, lecz także w interesie podmiotów trzecich. A poręczenie niewątpliwie jest zaciągnięciem zobowiązania na przyszłość i w interesie kredytobiorcy.
W art. 876 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) postanowiono, że przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się (względem wierzyciela) wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być złożone na piśmie pod rygorem nieważności. Co więcej, zgodnie z art. 877 k.c. można poręczyć za dług przyszły do wysokości z góry oznaczonej. Bezterminowe poręczenie za dług przyszły może być przed powstaniem długu odwołane w każdym czasie. Warto także wspomnieć, że o zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania dłużnika. Jednak czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right