Porada
Jak wypełnić TPR za 2021 rok
zbliża się koniec roku, a wraz z nim termin na wywiązanie się przez podatników (których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym) z obowiązków z zakresu cen transferowych. Jednym z nich jest złożenie formularza TPR. Służy on organom podatkowym do typowania podatników do kontroli z zakresu cen transferowych. Zawiera dane o transakcjach z podmiotami powiązanymi, a także z podmiotami powiązanymi i niepowiązanymi z rajów podatkowych. Szczególne zainteresowanie organów podatkowych w kontekście raportowanych danych mogą wzbudzać:
• znaczne zmiany wskaźników finansowych pomiędzy latami,
• realizowanie ujemnych wskaźników finansowych,
• odmienne wskaźniki finansowe i wynik na transakcji wobec porównywalnych spółek z tej samej branży,
• różnice pomiędzy raportowanym przedziałem cen/wskaźników rynkowych a ceną/wskaźnikiem stosowanym w transakcji z podmiotami powiązanymi.
TPR jest formularzem skomplikowanym i wymaga raportowania wielu szczegółowych informacji. Dlatego pomimo stosowania formularza od 2019 r. i publikowania objaśnień Ministerstwa Finansów („Informacja o cenach transferowych. Pytania i odpowiedzi”; dalej: informator TPR) jego wypełnianie nadal wiąże się dla podatników z różnymi wątpliwościami.
O co podatnicy pytają na szkoleniach
Złożenie formularza przez pełnomocnika
problem Kto powinien złożyć TPR? Czy może on być podpisany przez pełnomocnika?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right