Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą – krok po kroku
Jeśli przyszły przedsiębiorca chce prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, to powinien wpisać się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
CEIDG to specjalny rejestr, który m.in. gromadzi informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce oraz o przedsiębiorcach, którzy są wspólnikami spółek cywilnych. Obecnie rejestracja w nim odbywa się w systemie jednego okienka, co oznacza, że w jednym miejscu można załatwić wszystkie formalności związane z założeniem firmy, a CEIDG przekazuje odpowiednie informacje do ZUS, GUS i urzędu skarbowego. Nie trzeba zatem już wysyłać do nich osobno zgłoszeń, co niewątpliwie stanowi znaczne ułatwienie dla tych, którzy wybrali prowadzenie działalności na podstawie wpisu do CEIDG. Wszystko funkcjonuje obecnie na stronie biznes.gov.pl - tutaj można też wyszukiwać informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Trzeba jednak przypomnieć w tym miejscu, że zasadniczo obowiązek zarejestrowania działalności powstaje po osiągnięciu pewnego poziomu przychodów. ramka Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1570) „nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia”. Inaczej mówiąc, poniżej tego limitu można prowadzić działalność nieewidencjonowaną, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dobrowolnie się zarejestrować w CEIDG. Natomiast jeżeli przychód należny z działalności przekroczył w danym miesiącu tę ustaloną w przepisach wysokość, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wyznaczonego progu. W takim przypadku zgodnie z art. 5 ust. 4 prawa przedsiębiorców osoba wykonująca działalność gospodarczą ma już obowiązek zgłoszenia wniosku o wpis do CEIDG - powinna to uczynić w terminie siedmiu dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej kwoty przychodów. Jak zatem dokonać wpisu do CEIDG i jak się do tego przygotować - opisujemy poniżej krok po kroku.