Poradnia samorządowa
- Czy sesja rady gminy może odbyć się przy braku kworum
- Od czego zależy stawka opłaty za zajęcie pasa drogowego
- Czy treść umowy o zaopatrzenie w wodę może ustalić rada
- O czym należy pamiętać, gdy nadawany jest status dróg gminnych
Przewodniczący rady przed otwarciem sesji rady gminy stwierdza kworum na podstawie listy obecności radnych. Czy w sytuacji gdy kworum nie ma, sesja może się odbyć?
Liczba przybyłych na sesję radnych nie może mieć wpływu na możliwość prowadzenia obrad. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) nie zakazują prowadzenia obrad przy braku kworum. Zgodnie z art. 14 ust. 1 u.s.g. przy jego braku rada pozbawiona jest jednak możliwości podejmowania uchwał. Powyższa regulacja ustanawia bowiem minimum radnych, których obecność jest niezbędna do podejmowania uchwał (obecność co najmniej połowy ustawowego składu rady). Zatem jednym z podstawowych warunków ważności uchwały podejmowanej przez radę gminy jest warunek zdolności uchwałodawczej (kworum). Mianem tym określa się liczbę członków danego organu, których obecność umożliwia podjęcie uchwały.
Ustawodawca nie wskazał zatem, że podstawą do rozpoczęcia i prowadzenia obrad rady jest obecność co najmniej połowy ustawowego składu rady, natomiast wskazał, że obecność co najmniej połowy składu rady jest niezbędna do podejmowania uchwał przez radę gminy. Wobec powyższego nie ma przeszkód, aby rada obradowała i procedowała skutecznie inne punkty porządku obrad przy braku kworum (por. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego z 1 lipca 2022 r., nr 90/2022).