Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-09-24

Sąd wytyczy granice postępowań klauzulowych

Czy korzyść podatkowa może dotyczyć czynności, której podatnik dokonał, czy również czynności, których nie dokonał? Na to pytanie odpowie dopiero WSA w Warszawie

W minionym tygodniu sąd odroczył ogłoszenie wyroku ze względu na zawiłość sprawy (sygn. akt III SA/Wa 824/22 i III SA/Wa 825/22).

Najogólniej mówiąc, chodziło o to, na ile swobodnie szef Krajowej Administracji Skarbowej może stosować klauzulę generalną przeciw unikaniu opodatkowania (art. 119a ordynacji podatkowej), a więc jak dalece może ingerować w skutki podatkowe czynności podjętych przez podatników.

- Spór sprowadzał się do tego, czy korzyść podatkowa może być wyłącznie skutkiem zastosowania przepisu (dokonania czynności), co powodowało np. obniżenie podatku, czy może ona również wynikać z tego, że podatnik nie podjął pewnych czynności (a więc nie znalazły zastosowania przepisy, które zdaniem szefa KAS powinny były być zastosowane) i doprowadził w rezultacie do korzystnego dla siebie efektu ekonomicznego - tłumaczy Andrzej Ladziński, partner zarządzający w GWW, a zarazem pełnomocnik skarżących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00