Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-09-12

Na przygotowanie sprawozdań śródrocznych już tylko trzy tygodnie

Raporty za pierwsze półrocze powinny uwzględniać wzrosty cen surowców, a w szczególności energii, a także inne ryzyka wpływające na funkcjonowanie jednostki. Trzeba też zapewnić odpowiednie przedziały czasowe dla prezentacji danych

Niektóre jednostki poza standardowymi sprawozdaniami rocznymi mają obowiązek sporządzania sprawozdań śródrocznych. 30 września mija właśnie termin publikacji takich raportów za I półrocze. Ponadto jest to dzień, na który trzeba będzie sporządzić sprawozdanie za III kwartał. Warto też pamiętać, że są jednostki, które przygotowują takie sprawozdania na wewnętrzne potrzeby.

Sporządzenie sprawozdania śródrocznego w czasach kryzysu może być szczególnie trudnym zadaniem, ponieważ trzeba weryfikować szacunki i identyfikować zagrożenia, których jest wiele. Inflacja, kryzys w wielu branżach, będące konsekwencją m.in. COVID-19 oraz wojny w Ukrainie, powodują, że wyceny księgowe są wyzwaniem.

Kogo dotyczy

Obowiązek sporządzania sprawozdań śródrocznych nakłada na emitentów papierów wartościowych rozporządzenie ministra finansów z 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. poz. 757; dalej: rozporządzenie ministra finansów z 29 marca 2018 r.). Podmioty takie mają obowiązek przekazywać nie tylko raporty roczne, lecz także śródroczne, czyli kwartalne i półroczne. Większość emitentów przygotowuje sprawozdania finansowe roczne według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości/Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, zatem będą oni wykorzystywać tu zasady wynikające z MSR nr 34 „Śródroczna sprawozdawczość finansowa”. Natomiast ci emitenci, którzy przygotowują sprawozdania według ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1488; dalej: u.r.) muszą pamiętać, że ta nie zawiera w tym zakresie szczegółowych wytycznych. Zatem oni też zgodnie z art. 10 ust. 3 u.r. mogą uwzględniać MSR nr 34. Standard ten ma na celu uregulowanie minimalnej treści śródrocznego raportu finansowego oraz zasad ujmowania i wyceny odnoszących się do pełnego lub skróconego sprawozdania finansowego za okres śródroczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00