Porada
Zapewnienie ciągłości pracy urzędu w wakacje
Okres wakacji jest czasem odpoczynku, ale jednocześnie – wzmożonej pracy. Urlopy czy zwolnienia lekarskie, powodujące dłuższą nieobecność pracowników, wymuszają na pracodawcy konieczność rozłożenia obowiązków w taki sposób, aby zapewnić ciągłość wykonywania zadań. Pracodawca, także samorządowy, ma wiele możliwości ułożenia sytuacji kadrowej. Zapewnienie ciągłości pracy urzędu może odbywać się przez udzielenie stosownych upoważnień, powierzenie wykonywania innych obowiązków, rozszerzanie zakresów czynności czy zawieranie umów na zastępstwo. Jednak bardzo często się zdarza, że pracodawcy wprowadzają takie niezbędne rozwiązania w sposób niewłaściwy lub zbyt późno.
O co samorządowcy pytają na forach i szkoleniach
Gdy dwie osoby w tym samym czasie chcą wziąć urlop
problem W jednym z referatów naszego urzędu jest zatrudnionych pięć osób, z czego jedna ma zwolnienie lekarskie, bo jest w ciąży, a dwie kolejne złożyły wnioski o urlop wypoczynkowy w tym samym terminie. Wójt i zastępca wójta przebywają na urlopie wypoczynkowym. Czy w tej sytuacji sekretarz może podjąć decyzję w sprawie udzielenia urlopu tym pracownikom? Czy może być to decyzja odmowna?
odpowiedź Sekretarz w zastępstwie wójta może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wypoczynkowego, ale tylko po spełnieniu pewnych warunków. W pierwszej kolejności należy wskazać, że ustawa o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) nie określa w sposób pełny i kompleksowy kwestii nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego przez pracowników samorządowych. W tym zakresie należy więc posiłkowo stosować przepisy kodeksu pracy (dalej: k.p.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right