Artykuł
SN łagodzi warunki otrzymania świadczenia przedemerytalnego
Liberalne stanowisko sądu zaskakuje. Jego zdaniem wymagany okres 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie musi przypadać bezpośrednio po utracie zatrudnienia
Świadczenie przedemerytalne przeznaczone jest dla osób, które po wielu latach pracy utraciły źródło zarobkowania, a następnie wykorzystały 180 dni zasiłku dla bezrobotnych i nie podjęły kolejnego zatrudnienia. Sekwencja tych zdarzeń wydawała się oczywista, ale 19 lipca 2022 r. Sąd Najwyższy w uchwale (sygn. III UZP 3/22) dopuścił w niektórych przypadkach inną kolejność. Otóż zdaniem SN nie zawsze 180 dni, przez które pobierano zasiłek, musi przypadać w całości wyłącznie po ostatnim zatrudnieniu ubezpieczonego oraz po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych.
Wiele lat stażu
Aby zrozumieć, na czym polega proporcjalne podejście SN w tej sprawie, trzeba przyjrzeć się przepisom ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (dalej: ustawa). Przyznaje ona prawo do tego rodzaju wsparcia osobom, które utraciły źródło utrzymania w określonych sytuacjach - zróżnicowanych ze względu na powody takiej utraty, a także staż i wiek zainteresowanego. [ramka] To, co łączy te sytuacje, to przyczyna, z której do nich doszło - okoliczności zewnętrzne, takie jak likwidacja pracodawcy lub inne przyczyny dotyczące zakładu pracy (wyjątkiem może być upadłość prowadzącego pozarolniczą działalność, który także może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne). Ustawa stawia również kolejne warunki. I tak świadczenie przedemerytalne przysługuje po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli ponadto wnioskodawca:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right