Artykuł
Sędziowie na podatkowej minie. Zwolnienie nie dla nich
Wielu sędziów, skuszonych ulgą dla seniorów, nie przeszło w stan spoczynku, tylko pozostało aktywnych zawodowo. Liczyli na zwolnienie z PIT, a… odpowiedzą nie tylko za zaległość podatkową, lecz także karnie za złożenie nieprawdziwego oświadczenia
W przepisie o uldze dla aktywnych seniorów jest wprawdzie mowa o stosunku służbowym i rezygnacji z sędziowskiego uposażenia w stanie spoczynku, ale to pułapka. Nowe podatkowe zwolnienie nie przysługuje sędziom - wynika jednoznacznie z interpretacji wydawanych obecnie przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Jeżeli sąd, kierując się oświadczeniem złożonym przez sędziego, nie potrąci zaliczki na PIT, to za błąd odpowie bezpośrednio sędzia, a nie sąd, i to karnie - za złożenie nieprawdziwego oświadczenia.
Co więcej, fiskus upatruje tu trzech rodzajów odpowiedzialności: „Złożenie nieprawdziwego oświadczenia grozi seniorowi nie tylko odpowiedzialnością za zaległości (podatkowe) i karnoskarbową, ale także karną, jak za fałszywe zeznania” - stwierdził dyrektor KIS w licznych interpretacjach, m.in. z 4 lipca br. (sygn. 0112-KDIL2-1. 4011.410.2022.2.DJ).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right