Jakie trzeba spełnić warunki, aby resztki ze stolarni wolno było sprzedać na opał
Jestem przedsiębiorcą prowadzącym działalność stolarską oraz meblarską. W procesie produkcyjnym powstają resztki - ścinki, kawałki drewna. Czy mogą być uznane za produkt uboczny, np. jako surogat paliwa?
Tak, pozostałości drewna z działalności stolarskiej i meblarskiej mogą być uznawane za produkt uboczny jako surogat paliwa. Jednym z warunków jest jednak to, aby nie były zanieczyszczone substancjami chemicznymi.
Sądy potwierdzają
Takie stanowisko potwierdza np. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 maja 2022 r. (sygn. akt I OSK 750/21). W rozpatrywanej sprawie marszałek województwa wyraził sprzeciw wobec uznania za produkt uboczny odpadów drzewnych (przypomnijmy, że po nowelizacji obowiązującej od 1 stycznia 2022 r. zgodnie z art. 11 ust. 4 ustawy o odpadach wydaje on decyzję stwierdzającą niespełnienie warunków). W uzasadnieniu marszałek wskazał, że ścinki pozostające z płyt używanych przez spółkę do produkcji mebli są odpadami. Zawierają bowiem domieszki substancji chemicznych niepozwalające na ich uznanie za surogat paliwa naturalnego. Oznacza to, że ścinki te nie odpowiadają cechom produktu naturalnego, w tym przypadku czystego drewna. Uznanie zgłoszonych substancji za biomasę i przyjęcie zgłoszenia uznania za produkt uboczny skutkowałoby wyłączeniem ich spod nadzoru przepisów dotyczących gospodarowania odpadami oraz emisji gazów i pyłów do powietrza. Wprowadzenie do obrotu tego typu produktu doprowadziłoby do wykorzystywania resztek i pozostałości pochodzących z obróbki mechanicznej płyt drewnopochodnych jako paliwa w kotłach, w tym również domowych. Wykorzystanie substancji będącej przedmiotem zgłoszenia w kotłach o dużej mocy, wyposażonych w urządzenia odpylające, nie musi stanowić zagrożenia dla środowiska, ale spalanie ich w małych instalacjach grzewczych może powodować zarówno wydzielanie przykrych zapachów, jak i zanieczyszczenie powietrza. Marszałek uznał w konsekwencji, że nie został spełniony warunek z art. 10 pkt 4 ustawy o odpadach. Jego stanowisko podzieliło samorządowe kolegium odwoławcze.