Artykuł
Trzeba uważać na wypłatę zysków
Wykazany w sprawozdaniu finansowym wynik jest podstawą do podjęcia decyzji o podziale osiągniętego zysku lub pokryciu straty. Takie kroki można jednak podjąć dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania przez uprawniony organ. W przypadku spółek zobowiązanych zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowości do badania dodatkowo niezbędna jest pozytywna opinia biegłego rewidenta (z zastrzeżeniem lub bez). Podział wyniku bez spełnienia tych warunków jest nieważny z mocy prawa (art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Sposób podziału zysku uzależniony jest od przepisów dotyczących danego rodzaju jednostki. Jeżeli spółki nie wezmą tego pod uwagę, to nietrudno o błąd. Kodeks spółek handlowych wymaga np., aby w przypadku gdy spółka ma prace rozwojowe, w tej samej wartości pozostawić niewypłacony zysk. Według ekspertów dotyczy to wartości amortyzowanych prac prezentowanych w bilansie nie tylko jako koszty zakończonych prac rozwojowych, lecz także np. rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Błędem jest też żądanie zwrotu wypłaconych zaliczek na dywidendy, które zostały wypłacone zgodnie z przepisami. Nie powinny więc one być wykazywane jako należności od wspólników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right