Porada
Jaki VAT i CIT przy dostawie opakowań
Y spółka (podatnik VAT czynny i VAT UE) jest producentem artykułów do pakowania żywności. Na zlecenie francuskiego kontrahenta (podatnik VAT i VAT UE we Francji) spółka wyprodukowała woreczki do pakowania świeżych elementów z kurcząt. Zgodnie z zamówieniem francuskiej firmy woreczki są dostarczane do polskiej firmy X (do zakładu w Polsce), która pakuje w nie swoje wyroby (świeże elementy kurczaka). Następnie zapakowane wyroby zostają przewiezione do Francji. Potwierdzeniem dostarczenia wyrobów do firmy we Francji jest list przewozowy CMR. Spółka posiada:
- oświadczenie firmy X o tym, że w woreczki spółki zostało zapakowane mięso z kurcząt i wywieziono je do firmy we Francji,
- list przewozowy CMR, dokumentujący przewóz i dostarczenie zapakowanego mięsa z kurcząt do firmy francuskiej we Francji przez firmę X.
Spółka 6 czerwca 2022 r. wystawiła fakturę na kwotę netto 100 000 zł, plus VAT: 23 000 zł na dostawę woreczków do pakowania żywności, która była dokonana 31 maja 2022 r. Do chwili obecnej francuski odbiorca nie uregulował należności. Pomiędzy spółką a jej kontrahentami nie zachodzą powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Rokiem podatkowym Y jest rok kalendarzowy, a VAT oraz zaliczki na CIT rozlicza na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Dla spółki właściwa jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Jak spółka powinna rozliczyć dostawę woreczków do pakowania żywności dla firmy francuskiej na gruncie VAT i CIT? Czy ma prawo rozpoznać tę transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, a tym samym czy powinna skorygować fakturę wystawioną ze stawką 23 proc?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right