Sprawozdanie finansowe
Wydłużany termin na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok zbliża się, a wciąż pojawiają się wątpliwości. Dziś odpowiemy na pytania, które są zadawane na szkoleniach. Warto przypomnieć, że biura rachunkowe nie tylko są odpowiedzialne za przygotowanie sprawozdania finansowego na podstawie danych przekazanych przez klienta, lecz także często muszą (i powinny) podsuwać mu pewne rozwiązania, które pozwolą na prawidłowe sporządzenie sprawozdania oraz rozsądne zadysponowanie wynikiem finansowym. To biuro rachunkowe w praktyce musi podpowiedzieć, jakie uchwały mogą być podjęte w zakresie uproszczeń sprawozdawczych czy rozwiązań dotyczących polityki rachunkowości, aby potem sprawozdanie wiernie i rzetelnie odzwierciedlało obraz jednostki.
O co księgowi pytają na szkoleniach
Nota podatkowa
problem Mamy wątpliwość, czy powinniśmy przygotować notę podatkową w sprawozdaniu za 2021 r. Klient spełnia kryteria dla małych jednostek - jest uchwała o załączniku nr 5. Za poprzedni rok nota była przygotowana. Czy podawać w niej podstawy prawne dla różnic w kosztach i przychodach?
odpowiedź Obowiązek wypełnienia noty podatkowej ‒ postaci ustrukturyzowanej do prezentacji tych danych, czyli przedstawienia różnic pomiędzy podstawą opodatkowania a wynikiem finansowym brutto, ciąży tylko na jednostkach spełniających łącznie dwa warunki:
1) są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, oraz
2) sporządzają sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości.
W takim wypadku różnice te należy zaprezentować zgodnie z ust. 2 pkt 6 dodatkowych informacji i objaśnień sporządzanych według tego załącznika.
O szczegółowości danych prezentowanych w nocie podatkowej będącej elementem dodatkowych informacji i objaśnień zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U z 2021 r. poz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2106; dalej: u.r.) decyduje kierownik jednostki. Zasadniczo nie ma obowiązku wskazywania w niej kwoty oraz podstawy prawnej wyłączeń dla wartości równych lub większych od 20 000 zł. Jednostka, która decyduje, że będzie wykazywała w nocie podatkowej konkretne pozycje dla wartości większych bądź równych 20 000 zł, powinna pokazywać podstawę prawną tych wyłączeń. Zamieszcza się co najmniej artykuł, a opcjonalnie ustęp, punkt i literę.