Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-05-25

Kolejne wzmocnienie prokuratora

Oskarżyciel będzie mógł zwrócić się bezpośrednio do Sądu Najwyższego o przeniesienie sprawy do innego sądu. Zdaniem ekspertów taka zmiana niewiele pomoże, za to może ułatwić ręczne sterowanie procesami karnymi

Instytucja z art. 37 kodeksu postępowania karnego polegająca na przekazaniu sprawy innemu sądowi ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości jest wyjątkowa. Co do zasady właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd sprawujący jurysdykcję nad obszarem, na którym zostało popełnione przestępstwo. Natomiast art. 37 pozwala Sądowi Najwyższemu na przekazanie sprawy innemu, równorzędnemu sądowi, ale z inicjatywą musi wyjść ten rozpoznający sprawę. Ministerstwo Sprawiedliwości natomiast chce rozszerzyć krąg podmiotów uprawnionych do występowania z takim wnioskiem do SN o prokuratora. Zmianę przewiduje duża reforma prawa karnego, nad którą trwają prace w Sejmie.

„Racje celowościowe oraz względy pragmatyczne przemawiają za tym, aby z wnioskiem do SN o przekazanie sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu mógł występować także prokurator, który w tym przypadku nie realizowałby partykularnego interesu związanego z własnym udziałem w postępowaniu sądowym w charakterze strony, lecz sygnalizowałby okoliczność wzbudzającą wątpliwość co do zachowania gwarancji bezstronnego rozpoznania sprawy przez właściwy sąd, a więc działałby w interesie wszystkich uczestników tego etapu postępowania, jak również w interesie publicznym” - czytamy w uzasadnieniu projektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00