Porada
Jak ująć w ewidencji badania profilaktyczne pracowników
W czasie pandemii nie musieliśmy wystawiać skierowań do lekarzy medycyny pracy na badania okresowe pracowników. Czy zniesienie stanu epidemii oznacza, że ponownie będziemy musieli to robić? Jaką ewidencję księgową trzeba zastosować?
W okresie epidemii trzeba było kierować pracowników na badania wstępne i kontrolne, natomiast zawieszony został obowiązek kierowania na badania okresowe. Obowiązek ten powróci, kiedy zostanie oficjalnie ogłoszone odwołanie stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego. 16 maja br. zniesiono już stan epidemii, ale zastąpił go stan zagrożenia epidemicznego. Jeśli on też zostanie zniesiony, to osoby, które nie wykonały badań okresowych, będą miały na to 180 dni.
Na czas COVID-19
Zgodnie z art. 12a ust. 1 pkt 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie obowiązków związanych z okresowymi badaniami lekarskimi pracowników. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, lub po odwołaniu stanu epidemii pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych ww. obowiązków i zrealizować je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od daty odwołania danego stanu. W przypadku braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz. Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza traci moc po upływie 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, lub od dnia odwołania stanu epidemii. W trakcie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby zatrudniane na stanowisko administracyjno-biurowe, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right